Czym jest błonnik?
Błonnikiem nazywamy zestaw związków pochodzenia roślinnego, które są pozostałościami po ścianach komórkowych, komórek budujących tkanki roślinne. Błonnik jest elementem diety, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie i rozwój flory bakteryjnej jelit, ułatwia wypróżnianie i chroni przed chorobami nowotworowymi jelit, a przy tym nie podlega trawieniu, a zatem nie ma żadnych kalorii! Co więcej, błonnik działa antycukrzycowo, obniża glikemię posiłków, z uwagi na fakt, że wchłania glukozę, która wówczas nie ma szans przedostania się do krwiobiegu. Błonnik posiada też zdolność wchłaniania toksyn.
Z czego zbudowany jest błonnik?
W skład błonnika wchodzą cukry złożone takie jak celuloza i hemicelulozy, beta-glukany, skrobia, fruktany, śluzyi gumy, a poza tym niepolisacharydowa lignina. Kompleks tych związków wykazuje tendencje do pęcznienia w jelitach, pod wpływem treści płynnej i do tworzenia żeli, jakie znacznie spowalniają procesy trawienia oraz absorbowania toksyn czy glukozy. Za sprawą błonnika, posiłki są bardziej sycące niż normalnie, a kalorie uwalniają się ze spożytego pokarmu, wolniej niż zwykle. Ponadto, kał zwiększa swoją objętość, stąd łatwiej jest się go pozbyć. Dietę bogatobłonnikową powinny stosować osoby mające zaparcia i hemoroidy.
Sprawdź sklep z suplementami i kosmetykami Och Naturalnie ochnaturalnie.pl
Gdzie występuje błonnik?
Błonnik obecny jest w produktach pochodzenia roślinnego. Najwięcej znajdziemy go w warzywach bogato ukorzenionych. Ma to związek z tym, że ściany komórkowe budujące komórki korzeni, są grubsze i bardziej odporne na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych, niż te, które budują części nadziemne roślin. Stąd, najwięcej błonnika znajduje się w pietruszce, selerze, marchwi. Na uwagę zasługują również rośliny włókniste, których włókna zbudowane są z grubościennych komórek – brukselka, brokuł, kalafior, kapusta. Naturalnie, nie można też pominąć kwestii owoców. Najwięcej błonnika mają jabłka, gruszki i śliwki. Sporą jego ilość zawierają także suszone owoce – figi, morele, śliwki, truskawki i maliny.
Dużo błonnika jest też w pieczywie, zwłaszcza ciemnym (chleb graham, chleb razowy) oraz w produktach pełnoziarnistych, typu grube kasze czy brązowy ryż. Ponadto, otręby są idealnym źródłem błonnika, podobnie jak zbożowe płatki (musli) i płatki kukurydziane.
W błonnik obfitują również rośliny strączkowe: bób, soczewica, fasola, groszek zielony, ciecierzyca.