Rozwijanie biznesu

Rozwijając własny biznes musimy wiedzieć, że można to robić na bardzo wiele przeróżnych sposobów. Wiadomo, że jedne są bardziej skomplikowane, a inne mniej. Najlepiej jest po prostu wszystko robić samemu i nie liczyć na to, że ktoś nam pomoże za darmo. Nie jest to takie łatwe i trzeba pamiętać, że trzeba w tej kwestii mieć dużo samozaparcia i wiele determinacji, co nie zawsze jest cechą każdego. Oczywiście dla ludzi, którzy muszą współpracować z innymi, aby móc się rozwijać i napędzać poleca się opcję, jaką jest franczyza. Jest to ostatnio w Polsce bardzo popularna metoda na prowadzenie działalności gospodarczej. Musimy wiedzieć, że często takie nowoczesne rozwiązania są bardzo mile widziane. Wiadomo, że nie każdy w tym względzie musi być do tego przekonany, ale powinno się takie rozwiązania jak najczęściej promować, bo są one na pewno bardzo korzystne. Musimy wiedzieć, że franchising nie jest jeszcze czymś niezwykle popularnym, ale coraz częściej słyszy się o tego typu rozwiązaniach. Wiadomo, że nie każdy w tym względzie stara się o rozwijanie tego typu metod, ale na pewno jest to bardzo dobrze rozwiązanie i lepiej jest skorzystać właśnie z niego. Sukces tej formy prowadzenia działalności biznesowej polega na tym, że podmiot, który ma wypracowane metody działania, które się sprawdziły, dzieli się nimi z podmiotem, który dopiero rozwija swoją działalności i jeszcze nie wie jak to zrobić. To bardzo dobry sposób na rozwinięcie skrzydeł na rynku oraz na wzbogacenie się podmiotów już rozwiniętych.

Musimy pamiętać o tym, że własna działalność gospodarcza jest często bardzo trudna do rozkręcenia. Warto wiedzieć, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tego typu rzeczy, bo jest to bardzo często za drogie. Oczywiście nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale każdy powinien to zrozumieć i wypróbować metodę, jaką jest franczyza. Nie wszyscy wiedzą czym jest franczyza, dlatego warto jest omówić to zagadnienie na przykładzie pizzerii. Jest to bardzo dobry przykład, gdyż jest on często spotykany w naszym kraju. Wszystko działa na prostej zasadzie. Sieć pizzerii, które działają na dużą skalę, zawsze mają większe doświadczenie w prowadzeniu tego typu biznesu i chcą rozwijać swoje wpływy w rejonach, które nie są jeszcze zagospodarowane. Jeśli dany podmiot jest zainteresowany prowadzeniem własnej restauracji i może się zdecydować na pizzerię, to powinien zacząć od zawarcia umowy franczyzowej, gdyż w tym wypadku daje to szerokie możliwości nauczenia się technik prowadzenia takiej restauracji od podmiotu będącego już w tym zakresie wprawionym. Franchising jest bardzo dobrym sposobem na prowadzenie tego typu działalności i jest on na pewno czymś niezwykle przydatnym. Oczywiście nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wszyscy powinniśmy o tym pamiętać i wiedzieć, że jest to niezwykle przydatny gospodarczo model. Jeśli ktoś jeszcze się o tym nie przekonał, to powinien to zrobić za wszelką cenę. Warto zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania, które są bardzo nowoczesne i niezwykle opłacalne.

Jeśli chodzi o franchising w Polsce, to według raportu firmy PROFIT system ten na przełomie 2007 i 2008 roku 19 tysięcy franczyzobiorców prowadziło 22,7 tysięcy sklepów i punktów usługowych w ramach 440 sieci franczyzowych. Z kolei w 58 sieciach agencyjnych działało około 14 tysięcy agentów prowadząc mniej więcej 17 tysięcy placówek. Liczba nowych systemów, w których obowiązuje franczyza wzrosła w ciągu roku o ponad 20% i od kilku lat utrzymuje się stale na wysokim poziomie charakterystycznym dla gospodarki w fazie szybkiego rozwoju. Raport wskazuje również na wysokie inwestycje franczyzobiorców i początek ekspansji polskich systemów poza granicę naszego kraju. Wzrosty inwestycji obserwowany w całym systemie gospodarczym wyraźnie zaznaczył się również w sektorze franczyzowym. W ciągu ostatniego roku franczyzobiorcy inwestowali ponad jeden miliard złotych we własne firmy na licencji franczyzowej i właśnie dlatego można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że franczyza jest niezwykle popularna i bardzo dochodowa. Przyznaje to większość z przedsiębiorców, którzy już mieli do czynienia z tym systemem prowadzenia działalności gospodarczej. Wyniki finansowe mówią jasno, że w tym sektorze można jedynie zyskać, a nie stracić i jest to na pewno bardzo dobry sposób na zarobkowanie. Na pewno warto się nad tym zastanowić i mieć z tego tytułu bardzo duże korzyści, które na pewno będą się podwajały, a nawet wzrastały kilkukrotnie w najbliższym czasie. Warto przemyśleć swoją sytuację i sięgnąć po dobre i sprawdzone rozwiązania.

W jednostkach franczyzowych i agencyjnych zatrudnionych jest obecnie około sto siedemdziesiąt pięć tysięcy osób. Największymi firmami działającymi na zasadzie franczyzy są sieci Fast food, jak McDonald’s czy Telepizza. Systemy agencyjne skupione są przeważnie w dwóch dużych sektorach: finanse (czyli placówki partnerskie Banku BPH, agencje PKO BP, czy Dominet Bank i agencje pocztowe) oraz mniejsze sklepy spożywczo-przemysłowe takie jak Kolporter i Żabka. Rok 2006 jest rokiem, w którym franczyza znacząco się rozwinęła i zdecydowały się na ten sposób działalności Vision Express, BZ WBK, ING Nationale-Nederlanden oraz Wedel. Także w branży finansowej trwa ciągle dobra koniunktura na tworzenie placówek na licencji. Obecnie agencyjne placówki zakładane są zazwyczaj w mniejszych miastach, gdzie koszt założenia własnego oddziału mógłby być zbyt wysoki. Do grona franczyzodawców dołączył również AIG Bank Polska SA, euro bank oraz Geting Bank. Własną sieć odbudowuje również Bank BPH, Pekao SA przygotowuje nowy model partnerstwa, gdyż franchising w branży finansowej jest wciąż bardzo popularny i niezwykle oblegany. Oczywiście budowę sieci agencyjnej zapowiadają coraz nowsze firmy, takie jak Alior Bank. Tak wiele różnorodnych firm promuje swoje marki poprzez rozwój nowoczesnych systemów biznesowych, które sprawdzają się w stu procentach. Nie ma się czemu dziwić, bo jest to zapewne wielki krok do osiągnięcia stabilizacji finansowej, która musi być domeną każdej wielkiej firmy. Warto uczyć się od największych.

Przewiń do góry