Poprawny list motywacyjny

Najlepszym podsumowaniem niniejszego artykułu będzie stworzenie przewodnika pisania skutecznych listów motywacyjnych. Piszemy list krok po kroku. O czym nie mamy prawa zapomnieć?

List motywacyjny jest pismem urzędowym, zatem powinien być sporządzony w sposób profesjonalny i formalny. W lewym, górnym rogu umieszczamy zatem nasze dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, kod i miasto, telefony kontaktowe, adres e-mail (rzadziej prywatną stronę internetową lub adres bloga). Adres e-mail powinien być naszym adresem oficjalnym. Często zdarza się bowiem, że zakładamy adresy o śmiesznie brzmiących nazwach, przydatne do komunikowania się ze znajomymi albo wysyłania aplikacji internetowych. Jeżeli nie mamy oficjalnego adresu, koniecznie go załóżmy- to zaledwie chwila pracy, a znacznie ułatwia życie. Pamiętajmy również o podawaniu numeru telefonu, pod którym jesteśmy dostępni przez większość dnia. Potencjalny pracodawca na pewno nie będzie bawił się w oddzwanianie do nas po kilka razy w ciągu jednego dnia. Część firm posiada ponadto numery zastrzeżone, skutkiem czego nie możemy później do nich oddzwonić.

 

Po prawej stronie, na wysokości danych adresowych, zamieszczamy datę złożenia podania oraz nazwę miejscowości. Kilka wersów niżej kładziemy adres firmy i nazwisko osoby, do której pismo ma być skierowane. Jeżeli nie posiadamy dokładniejszych namiarów, wpisujemy jedynie adres i nazwę firmy. W większości ogłoszeń internetowych osoba rekrutująca podaje jednak dokładne namiary.

Początek listu nikomu nie powinien sprawiać problemów. Znajdziemy jednak osoby, które miast rozpocząć list utartym wyrażeniem „Szanowni Państwo”, „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”, piszą po prostu „Witam”. Formuła „Witam” nie jest formułą grzecznościową i zupełnie nie oddaje powagi stylu pisanego. Jeżeli nie wiemy, czy mamy przyjemność „korespondować” z kobietą, czy z mężczyzną, wskazane jest użycie formuły „Szanowni Państwo”.

W dzisiejszych czasach pracodawcy dają coraz większe wymagania jeżeli chodzi o zatrudnienie pracownika. Nie ma się tutaj jednak zbytnio czemu dziwić gdyż w większości przypadków okazuje się, że nie mając dla siebie odpowiednich rozwiązań co do znalezienia wymarzonej pracy, ludzie mający naprawdę ogromne możliwości biorą dla siebie takie zajęcie, które daje im możliwość szybkiego zatrudnienia bez względu na wysokość pensji. Dlatego też wielu z szukających pracy nie raz chwyta się za głowę gdy czyta wymagania dla najprostszych stanowiska takich jak chociażby sprzedawanie precli. Jeżeli widzimy tego typu ogłoszenie, które pomimo bardzo trudnych do spełnienia warunków posiada naprawdę bardzo ciekawe dla nas możliwości finansowe to powinniśmy spróbować w końcu nic nie stracimy, a możemy tylko zyskać pracę swoich marzeń. Warto jest w sposób odpowiedni przygotować się w tym przypadku do napisania listu motywacyjnego, który będzie miał nakłonić pracodawcę przede wszystkim do tego, aby jednak zgodził się nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. W wielu przypadkach liczy się tutaj przede wszystkim sumienności we wpisaniu wszystkich informacji, które naprawdę są interesujące dla przedsiębiorcy i mogą się okazać plusami na stanowisku, o które się ubiegamy.

Poprawny list motywacyjny

Znaleźć dobrą pracę w dzisiejszych czasach naprawdę nie jest łatwo. Z tego też względu coraz bardziej zwiększa się walka o zajęcie stanowisk, które są przynajmniej średniej klasy. Zbyt wiele osób szuka pracy obecnie, aby móc odpuścić sobie chociażby średnią pensję dla siebie na dobrych i bezpiecznych warunkach. Trzeba więc umieć naprawdę bardzo dobrze umieć się sprzedać, aby bez większych problemów móc pokonać konkurencję w walce o stanowisko. Nie ma tutaj czasu na sentymenty gdyż w większości przypadków okazuje się, że kiedy zaczniemy mieszać do swojej pracy uczucia to z pewnością nie wyjdzie z tego nic pozytywnego. Warto jest się przede wszystkim zastanowić co może nam pomóc w dostaniu odpowiedniego stanowiska lub też dostania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jedną z rzeczy, którą dostarcza się na samym starcie pracodawcy jest list motywacyjny, który jeżeli będzie tylko napisany w odpowiedni sposób to z pewnością zainteresuje naszego prawdopodobnego pracodawcę. Warto jest się naprawdę bardzo mocno postarać w tym wypadku, aby móc przygotować jak najbardziej poprawny list bez większych wstawek, które nie mają żadnego znaczenia dla pracodawcy. Dobrze jest większość umiejętności, które mogą się przydać przy danym stanowisku wypunktować oraz zaznaczyć, aby pracodawca mógł szybko je zauważyć i porównać ze swoimi kryteriami, które posiada dla pracowników.

Zagranica coraz bardziej kusi ludzie z naszego kraju, którzy tak naprawdę chcieli by jak najszybciej móc zarabiać tyle co ludzie w tamtejszych firmach. Trudno jest jednak dość o znalezienie odpowiedniej pracy, która mogła by być dla nas naprawdę pewna w momencie kiedy będziemy się przenosić, aby nią rozpocząć. W wielu przypadkach można poprzez firmy pośredniczące załatwić dla siebie tego typu zajęcie, ale nie zawsze są one pewne co do tego typu rzeczy. Warto więc się samemu oglądać i szukać miejsc w Anglii gdzie moglibyśmy zacząć pracę. Jeżeli znajdziemy już coś dla siebie zaczyna się kolejny problem gdyż musimy przygotować odpowiednie CV w języku angielskim, które miało by być prośbą i przyjęcie do pracy. Ze względu na to, że są to rzeczy obowiązkowe warto jest się naprawdę bardzo mocno postarać, aby były one przygotowane w sposób odpowiedni oraz nie zawierały najmniejszych błędów ortograficznych. Warto jest więc zlecić tego typu zadania firmą, które się w sposób fachowy zajmują przygotowywaniem tego typu dokumentów za nas. Wystarczy tylko w sposób odpowiedni podać takiej firmie wszystkie informacje na temat naszych umiejętności oraz skończonych szkół oraz o jaką pracę się staramy, a w ciągu paru chwil przygotują dla nas dobrze przygotowane CV w obcym języku z jego dokładnym przetłumaczeniem.

Gdzie znaleźć przykładowe CV ?

Ze względu na coraz większe bezrobocie panujące w naszym kraju ludzie starają się o to, aby móc naprawdę bardzo dobrze pokazać się swojemu przyszłemu pracodawcy. W wielu przypadkach okazuje się, że nie mając dla siebie zbyt wielkich możliwości przebicia jeżeli chodzi o umiejętności oraz dokumentację powinniśmy nadrabiać naszym sprytem. Więc musimy dać z siebie wszystko, aby dany pracodawca mógł nas potraktować naprawdę serio. Dzięki odpowiednio przygotowanemu CV możemy dostać się bez większych problemów na wiele rozmów kwalifikacyjnych. Problem polega jednak na tym w jaki sposób możemy dowiedzieć się jak powinny wyglądać takie podania. Można wiele przykładów CV kupić w gotowych podręcznikach do ich pisania gdzie bez większego problemu będziemy mogli szybko opanować bardzo trudną sztukę przekonywania do siebie pracodawców. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy powinniśmy przede wszystkim przegrzebać Internet gdzie będziemy mogli również znaleźć wiele podpowiedzi co do tego jak CV powinno wyglądać oraz jakimi technikami można przygotować je w sposób naprawdę bardzo oryginalny. W wielu przypadkach to właśnie CV zawdzięczamy dostanie się na dane stanowisko gdyż pierwsze wrażenie jakie zrobimy na pracodawcy będzie się za nami naprawdę długo ciągnęło.

Przewiń do góry