Zabierając się do pisania listu motywacyjnego, trzeba dokładnie wiedzieć, co chce się w nim przekazać. Podstawowe zasady przedstawiają się następująco:
list motywacyjny piszemy w drugiej kolejności – po ukończeniu CV,
list piszemy w formacie A4, najlepiej komputerowo – w zgodzie z nowoczesnymi standardami,
w liście nie powielamy informacji zawartych w CV – możemy przypomnieć kilka etapów kariery w kontekście doświadczenia potrzebnego do pracy, nie tworzymy jednak na nowo życiorysu, a przekonujemy pracodawcy, że nadajemy się na konkretne stanowisko,
list motywacyjny, jak każdy tekst ciągły zawierać powinien wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie,
list motywacyjny nie może być zbyt długi – pisać należy zwięźle i konkretnie, bez „lania wody”, a jego objętość nie powinna przekroczyć jednej strony A4,
należy koniecznie na wstępie zamieścić informację o tym, o jakie stanowisko się ubiegamy, jak i, w dalszej części listu, napisać dlaczego chcemy pracować w tej właśnie firmie ,
jeśli list motywacyjny jest odpowiedzią na ogłoszenie, na wstępie wskaż miejsce jego publikacji oraz, co najważniejsze – odnieś się do wymagań wobec pracownika, które zostały w nim sformułowane. Pokaż, że przedstawiony profil pracownika pasuje do Ciebie,
na zakończenie listu koniecznie należy zawrzeć prośbę o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną (a nie o przyjęcie do pracy!),
zadbać należy o odpowiednie formatowanie treści – przejrzysty podział na akapity, odpowiedniej wielkości, prostą czcionkę i brak zbędnych zdobień takich, jak kursywa, znak wodny i tym podobnych,
jeśli do listu motywacyjnego dodawane są jakieś załączniki – typu listy rekomendacyjne, kopie dyplomów i certyfikatów etc., na końcu listu należy to zaznaczyć.
Stosując się do tych zasad, stworzymy poprawny list motywacyjny – zgodny z obowiązującymi standardami.
Dziś najczęściej, aplikując na stanowisko pracy, korzystamy z poczty elektronicznej i w ten sposób przesyłamy wszystkie dokumenty. Dlatego też, ważne będzie zapisanie listu w odpowiednim formacie, dostępnym do czytania na każdym komputerze z podstawowym oprogramowaniem. Polecamy przede wszystkim format PDF, który zapobiegnie problemom z odczytaniem czcionki, problemami ze stylem dokumentów i innymi takimi. Zapis do PDF możliwy jest przy użyciu najpopularniejszych edytorów tekstu takich, jak Microsoft Word, lub Open Office.
Równie istotna będzie sama nazwa pliku – powinna być ona profesjonalna – zapomnijmy więc o numerkach i ogólnej nazwie „list motywacyjny”, która może spowodować, że list potem gdzieś zaginie pomiędzy setką innych o takiej samej nazwie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatytułowanie pliku: Imię_Nazwisko_List_motywacyjny.pdf. Ten format pozwoli uniknąć pomyłek, a poza tym, dobrze wygląda.
Bardzo wiele osób twierdzi, iż list motywacyjny jest mało istotnym dokumentem, jeśli chodzi o dokumenty aplikacyjne, które składamy gdy chcemy objąć w firmie dane stanowisko pracy. Zaręczamy Wam jednak, że jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego to po to, że chce go przeczytać, chce dowiedzieć się czegoś więcej o danym kandydacie a nie jakie doświadczenie posiada i jaką szkołę skończył – bo tego dowie się z CV. List motywacyjny na każde stanowisko pracy wygląda oczywiście inaczej, każda osoba, która będzie składała dokumenty aplikacyjne na to samo stanowisko również inaczej napisze swój list motywacyjny. Jak go jednak w ogóle stworzyć? Możecie w wyszukiwarce typu google, znaleźć wiele pomocnych informacji.
Wystarczy hasło: list motywacyjny przykład – a po chwili będziecie już mogli oglądać jak pisze się listy motywacyjne, co w nich należy umieścić, czego nie należy pisać itd. niech przykładowe listy motywacyjne są tylko dla was natchnieniem do stworzenia swoich dokumentów aplikacyjnych, nigdy nie możecie spisać słowo w słowo danego listu motywacyjnego – żadnego dokumentu – ponieważ możecie zostać oskarżeni o plagiat.
Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach, które nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca pracy za godziwe pieniądze stara się otworzyć swój własny biznes dzięki, któremu bez większych problemów będzie mogło dla siebie znaleźć dobre zajęcie na całe życie. W momencie kiedy firma zaczyna się rozwijać coraz bardziej przydatny może się dla nas okazać dodatkowy pracownik lub też kilku. W tym momencie musimy jakość zrobić odpowiednią selekcję osób, które chcielibyśmy dopuścić do naszego interesu. Od tego jak przeprowadzimy selekcję zależy w dużej mierze jakich pracowników znajdziemy dla siebie. Warto jest przede wszystkim wdrożyć konieczność napisania listu motywacyjnego, który pozwoli nam na naprawdę dość mocno ulepszyć proces przyjmowania nowych osób na łono swojej firmy.
Dzięki niemu będziemy mogli jakoś poznać kandydatów ubiegających się o miejsce u nas i dowiedzieć się na co jest ich stać jeżeli chodzi o zaprezentowanie samego siebie. Muszą przecież mieć odpowiednie umiejętności ku temu, aby można było dobrze z nimi współpracować. W tej pierwszej części naszego działania będziemy mogli już bardzo szybko usunąć większość niepotrzebnych dla nas osób, które i tak w żaden sposób by się nie nadawały dla naszych potrzeb.
Dobrze przygotowany list motywacyjny
Pomimo tego, że ogromna ilość osób szuka obecnie pracy to jednak nie wszystkie one potrafią to robić w sposób odpowiedni. W wielu przypadkach okazuje się, że nie mając dla siebie zbytniego zaplecza przygotowawczego ludzie nawet nie bardzo wiedzą do jakich prac powinni składać swoje podania, ani tym bardziej gdzie ich szukać. W wielu przypadkach więc trafią się CV gdzie ludzie zupełnie nie nadają się wykonywania poszczególnych prac, a jednak i tak składają na ślepo jedno podanie do wszystkich firm jakie tylko szukają pracowników licząc na ich łaskę. Warto jest zawsze szukać dla siebie takiej branży, która naprawdę może nam przynieść określone zyski przy czym my sami będziemy mogli dzięki wykształceniu oraz doświadczeniu życiowemu znaleźć dla siebie odpowiednie możliwości co do wykonywania jej. Ważne na starcie w podaniu o dobrą pracę jest napisanie listu motywacyjnego, do którego powinniśmy się również odpowiednio przygotować.
Powinny się w nim bowiem znaleźć tylko te informacje, które faktycznie będą przydatne dla pracodawcy jeżeli chodzi o funkcję jaką ma nam do zaproponowania. Jeżeli tylko będziemy umieli sprostać jego wymaganiom i faktycznie zauważy, że nasze możliwości są odpowiednie do wykonywania danej pracy to nie będzie większych problemów z zatrudnieniem nas.