Jak napisać dobre CV?

Bez dobrego CV nie ma nawet co rozpoczynać poszukiwań pracy. Curriculum vitae jest naszą wizytówką, która zadecyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie. Wielu rekruterów mówi o tym, że na 50 nadesłanych im CV, tylko trzy lub cztery osoby są zapraszane na rozmowę. Jeżeli curriculum vitae jest odpowiednio przygotowane, to szanse na spotkanie z potencjalnych pracodawcą rosną.

Wygląd CV

CV musi wyglądać estetycznie, byc schludne, poukładane i najlepiej, jeżeli całość mieści się na jednej stronie formatu A4. Ręcznie pisanie CV odpada, dokument powinien być dostarczony w formie elektronicznej (najlepiej w formacie pdf) lub w formie wydruku. Ciekawym uzupełnieniem są niewielkie, kolorowe elementy graficzne, które przyciągają wzrok.

W CV bardzo ważne jest zdjęcie, którego wiele osób z niewiadomych powodów nie zamieszcza. Jeżeli rekruter widzi twarz potencjalnego pracownika, to łatwiej mu wyobrazić sobie taką osobę na stanowisku i nie jest ona dla niego całkowicie anonimowa. CV ze zdjęciem mają większe szanse na przejście dalej, niż te, które go nie mają. Oczywiście zdjęcie powinno być profesjonalne, najlepiej legitymacyjne. Wycięcie swojej twarzy ze zdjęcia z imprezy nie zapewni nikomu stanowiska.

Dane osobowe – wyraźnie i konkretnie

Kiedy potencjalny pracodawca bierze CV do ręki, musi od razu wiedzieć, czyj życiorys czyta. Dane osobowe powinny znajdować się u góry zdjęcia, najlepiej pod lub obok zdjęcia, dzięki temu pracodawca skojarzy twarz z nazwiskiem.

W danych osobowych muszą być zawarte imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu i adres e-mail. Wystarczy podanie jednego numeru telefonu i jednego adresu e-mail. Nie trzeba też podawać stanu cywilnego, adresu zameldowania i innych, nieprzydatnych danych, które tylko zajmują miejsce i wprowadzają chaos.

Wykształcenie – zasada ostatniej szkoły

W rubryce, w której podawane jest wykształcenie, wiele osób wypisuję edukację od lat podstawówki. Jest to zupełnie niepotrzebne i może być odebrane jako żart. W przypadku CV obowiązuje zasada ostatniej szkoły. Jeżeli skończyłeś studia, to nie potrzebna jest informacja, że wcześniej ukończyłeś gimnazjum i szkołę średnią, bo jest to przecież logiczne. Za wyjątek od tej zasady można uznać sytuację, w której liceum, do którego chodziłeś, było bardzo prestiżowe, albo w szkole średniej nabyłeś ważnych kwalifikacji zawodowych.

Doświadczenie zawodowe – nie musisz podawać każdego miejsca pracy

Wiele osób, szczególnie starających się o poważną pracę po raz pierwszy, ma problem z uzupełnieniem rubryki o doświadczeniu zawodowym. W takiej sytuacji wpisują oni wszystkie drobne prace, które były wykonywane przez nich przez lata. Przy pierwszej poważnej pracy pokazuje to potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy pracowici i chętnie do podejmowania różnych wyzwań.

Jeżeli jednak jesteś na rynku pracy obecny już kilka lat, to nie należy podawać każdego miejsca pracy, szczególnie jeżeli nie jest ono w ogóle związane ze stanowiskiem, o które się starasz. Jeżeli aplikujesz na stanowisko tłumacza, to fakt, że udzielałeś korepetycji przez okres wakacji. może pomóc. Z kolei informacja, że pracowałeś w restauracji na zmywaku przez dwa tygodnie nie ma żadnego znaczenia.

Wpisując w CV swoje doświadczenie zawodowe, dobrze jest krótko opisać obowiązki na każdym stanowisku.

Szkolenia, kursy i dodatkowe umiejętności

Wypisując dodatkowe umiejętności, a także kursy i szkolenia, które odbyłeś chwalisz się przed rekruterem swoją wiedzą. Należy jednak pamiętać o tym, żeby podawać zawsze prawdziwe informacje, a wszystkie kursy powinny być potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Podając swoją znajomość języków obcych najlepiej określić je poziomem biegłości języka według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Zainteresowania

Rubryka zainteresowania nie jest konieczna, ale sprawia, że rekruter może poznać Twoją osobę bliżej. Najlepiej, jeżeli zainteresowania mają jakiś związek ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Nie należy podawać tutaj ogólnych informacji jak książki czy muzyka. Lepiej określić konkretnie, jaki rodzaj książek czy muzyki nas szczególnie interesuje.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W stopce każdego CV powinna znaleźć się zgoda na przetwarzanie danych osobowych, która potrzebna jest pracodawcy. Często treść klauzuli jest podawana w ogłoszeniu o poszukiwaniu pracownika.

Przewiń do góry