CV Poradnik

Miejsca zatrudnienia (miejsca, w których do tej pory pracowaliśmy – udokumentowane), te również wymieniamy w odwrotnym porządku chronologicznym, podobnie jak z wykształceniem, tutaj również podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, również nazwę firmy, zajmowane w niej stanowisko a także zakres naszych obowiązków – to również krótko (wzmianka), zakres naszych obowiązków w dotychczasowej pracy, szerzej możemy opisać w życiorysie – CV nie jest od tego.

Nie w każdej sytuacji nazwa stanowiska w mojej dotychczasowej pracy znaczy to samo co przykładowo. w tej, do której składamy cv ważne jest zaznaczenie zakresu obowiązków, które spoczywały niejako na naszych barkach w poprzednich firmach, w których pracowaliśmy. Można w paru punktach, równoważnikami zdań wymienić (nie opisać) co się robiło (na przykład. w jednej korporacji manager pasjonuje się zarządzaniem ludźmi a zaś w drugiej ta sama nazwa stanowiska ma możliwość znaczyć, że manager para się wyłącznie sprzedażą czy pozyskiwaniem nowych klientów).

Co jednak napisać gdy jesteśmy młodzi i dopiero zaczynamy pracę i nie posiadamy dotychczasowego doświadczenia w żadnej spółce? Jeżeli już nie posiadamy doświadczenia zawodowego, w tym miejscu musisz napisać o stażach, które mieliśmy szansę odbyć lub o praktykach zawodowych. Mężczyźni i kobiety, które startują niejako dopiero ze swoją karierą zawodową powinny napisać o każdym doświadczeniu, które zdobyły w taki sposób. Warto wręcz wspomnieć o działalności w wielorakiego stylu organizacjach studenckich, czy nawet w harcerstwie (na pewno nie ze starannosią, pisać należy wyłącznie prawdziwe dane!). Takiego typu dane są bardzo cenne dla przyszłego ewentualnego pracodawcy, ponieważ będą one świadczyły o naszych umiejętnościach podejmowania samodzielnych wyborów, aktywności i zaangażowaniu w różnego stylu schematy a także o kwalifikacji pracy w zespole, która jest bardzo ważna – na każdym stanowisku pracy.

Warto w CV do dokładnie sprecyzowanej korporacji wspomnieć także o umiejętnościach, których normalnie w CV nie ujmujemy, a na które pracodawca może kłaść szczególny nacisk.

Dalszym punktem, który powinno zawierać Curriculum Vitae to warsztaty i warsztaty, które przeszliśmy w przeszłości – jednak należy wypisać tylko te, które mogą mieć znaczenie dla pracodawcy. Wypisujemy zatem jedynie takie kursy czy szkolenia, które są ważne ze względu na stanowisko o które się ubiegamy w danej spółce.

W CV można także zamiesić dane o naszych cechach charakteru, które mogą być istotne na rzecz waszego przyszłego pracodawcy. Warto to zrobić natomiast wówczas jedynie wówczas gdy nasze praktykę zawodowe jest bardzo ubogie, albo nie posiadamy go w ogóle. Powinno się wówczas zademonstrować wszelkie inne swoje mocne strony, swoje atuty. Jeżeli już natomiast nasz przebieg ścieżki do sukcesu zawodowej jest nader bogaty, wówczas pomińmy dużo lepiej ten punkt w CV a zamieśćmy te informacje w liście motywacyjnym (o ile takowy jest wymagany na informacje stanowisko pracy – ponieważ nie każdy pracodawca ma czas i chce czytać nasz życiorys czy list motywacyjny).

Czy warto jest pisać o naszym hobby w CV? – tutaj postępuje zasada taka sama W jaki sposób w punkcie o cechach mojego charakteru – jeśli doświadczenie zawodowe jest ubogie, wtedy powinniśmy zaznaczyć nasze hobby w CV, by właśnie tym przyciągnąć uwagę potencjalnego, przyszłego pracodawcy. Powinno się wypisać takie hobby (prawdziwe!), które będzie nas niejako wyróżniało spośród innych kandydatów, których jak wiemy – nie brakuje.

Referencje. Jeśli mamy którekolwiek referencje z poprzedniego miejsca pracy bądź z uczelni czy szkoły, można o nich wspomnieć w dokumentach aplikacyjnych, powinno się także zaznaczyć, że są one dostępne na życzenie.

Na zakończenie własnego Curriculum Vitae, musimy dodać oświadczenie. Oświadczenie to odkryć się musi na każdym CV na samym dole (na końcu), zezwala ono na przetwarzanie naszych danych osobowych. Częstokroć tego oświadczenia na Curriculum Vitae nie ma, co skutkuje nie przyjęciem CV. Warto mieć na uwadze, że w znaczącej liczbie sytuacji pracodawcy (o ile wysyłamy CV drogą mailową) żądają, aby osobno dołączyć tego typu oświadczenie, w osobnym dokumencie, bądź w samej wiadomości mailowej – nie można o tym zapomnieć.

W jaki sposób zgłaszać własną kandydaturę na informacje stanowisko pracy?

W obecnych czasach, w XXI wieku, w dobie elektroniki, globalnej sieci Internet największym powodzeniem cieszą się ze stuprocentową pewnością te dokumenty aplikacyjne, które są wysyłane za pośrednictwem e-mail. Bardzo popularne są też w ostatnim czasie internetowe bazy danych kandydatów. Raz w takiej podstawie umieścimy CV i już pracodawca sam, musi być mógł nas odkryć. Dodatkowym przywilejem internetu, wysyłania CV drogą e-mail albo za pośrednictwem bazy danych kandydatów, możemy się spodziewać, że nasze dokumenty aplikacyjne trafią nie do jednego pracodawcy, a do paru, bądź kilkunastu. Nie każda firma daje ogłoszenie na swoją stronę internetowa, do dzienniki, czy do urzędu pracy, że szuka pracownika na informacje stanowisko. Coraz więcej firm/działalności jednoosobowych/przedsiębiorstw korzysta teraz z internetowej bazy danych kandydatów, spośród których wybierze tych, którzy będą priorytetowo pasować na informacje stanowisko i sami się do nich zgłoszą.

Stan cywilny, NIP czy narodowość – jeśli pracodawca nie wymaga tychże informacji to nie umieszczamy ich w aplikacjach.

W wykształceniu w większości przypadków ukazują się informacje o ukończeniu szkoły podstawowej – są one zbędne. Priorytetowo w wypadku ludzi, które posiadają długoletnie praktykę, lub pracowały na wysokim szczeblu menedżerskim zbędne będą informacje o ukończeniu szkoły podstawowej, a wręcz średniej.

Nasze kwalifikacji, które wymienimy w CV powinny przykuć uwagę pracodawcy, niedopatrzeniem jest zatem podawanie tak błahych kwalifikacji jak przykładowo. obsługa aparatu fotograficznego, czy telefonu komórkowego… (owszem, w wielu CV znalazły się takie w tym momencie dane…).

Do naszych zainteresowań dodajemy tylko te, które identycznie W jaki sposób w umiejętnościach przykują uwagę pracodawcy czytającego nasze CV, nie wolno więc w dokumencie włożyć zainteresowań, które mogą być postrzegane jako „dziwne” a dosłownie „dziwaczne”…

Czy kłamstwo w CV wyjdzie na jaw? Popłaca czy nie? Prawie każdy z nas zna przysłowie: „Kłamstwo posiada krótkie nogi”. Ono w każdym momencie wyjdzie na jaw. Sytuacja ta dotyczy redagowania swojego CV. O ile informacje o Twoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowemu czy wykształceniu będą nieprawdziwe to masz spory problem, ponieważ gdy pracodawca musi być zainteresowany Twoją aplikacją, będziesz musiał w późniejszym czasie potwierdzić dane, które zawarłeś w CV. Będziesz musiał pokazać dyplomy czy świadectwa ukończenia szkół i zaświadczenia od poprzedniego pracodawcy (jeśli już pracowałeś). Dokładnie tak samo jest z umiejętnościami. Jeśli będzie taka sytuacja, w której pracodawca wymaga danych umiejętności, na informacje stanowisko to w bardzo krótkim czasie Twoje kwalifikacji zostaną zweryfikowane. Tak samo jak kłamstwa o zainteresowaniach, to kłamstewko w większości przypadków wychodzi już podczas rozmowy kwalifikacyjnej – pracodawca może przecież chcieć zagłębić się w temat Twoich zainteresowań, o których wspominałeś w Curriculum Vitae i od razu pozna po Tobie, gdy zainteresowania były tylko na papierze, a nie w życiu.

By podsumować zagadnienie o najczęstszych błędach w CV, trzeba przypomnieć, że niedociągnięcia pojawiają się w bardzo wielu przypadkach wtedy podczas gdy wysyłamy dużo programów, do różnorakich pracodawców. Par excellence jest zatem skonsultować swoje CV z inną osobą, która zauważy te usterki, których my nie zauważyliśmy przedtem.

Przewiń do góry