Nawet najlepiej przygotowany i spisany list motywacyjny nie gwarantuje jeszcze, że pracodawca spojrzy na nas łaskawym okiem. Pamiętajmy, że list motywacyjny nie jest świadectwem samym w sobie i nie stanowi punktu oparcia dla pracodawcy. Każdy rekrutujący patrzy w pierwszej kolejności na doświadczenie zawodowe przyszłego pracownika, jego kompetencje, certyfikaty i staże. Młodzi ludzie mają zatem bardzo utrudnione zadanie, gdyż muszą nadrabiać swoje braki w doświadczeniu umiejętnościami i predyspozycjami zawodowymi. Jeżeli chcemy zatem dostać naprawdę fajną i ciekawą pracę, zacznijmy batalię o praktyki i staże już w czasie studiów i we wczesnej młodości. Postarajmy się również, aby nasze CV było kompatybilne z listem motywacyjnym i przedstawiało nas w jak najlepszym świetle.
Jeżeli aplikujemy na stanowisko biurowe (sekretarka, asystentka, pomoc biurowa, księgowa etc.) musimy zwracać szczególną uwagę na poprawność ortograficzną i stylistyczną listu. Osoba, pracująca w biurze, nie może popełniać podstawowych błędów edytorskich takich jak: postawienie podwójnej spacji, spacja przed przecinkiem, literówki, niewyrównywanie tekstu. Zdarza się, że osoba rekrutująca, zwraca uwagę na rzeczy, na które my byśmy w normalnych okolicznościach uwagi nie zwrócili. Jedną z nich jest zachowanie absolutnej poprawności tekstu. Niekiedy nawet jeden, nieprawidłowo postawiony przecinek może zaważyć nad naszą przyszłością w firmie. Napisanie idealnego listu motywacyjnego nie jest sprawą trudną. Po napisaniu, wyjustowaniu i wypełnieniu wszystkich wymagań technicznych, musimy jeszcze kilka razy przeczytać tekst i sprawdzić, czy nie wkradł się do niego żaden błąd. Jeżeli nie jesteśmy w stanie napisać dobrego, poprawnego listu motywacyjnego, może to świadczyć o naszych brakach w wiedzy i niekompetencji.
Poprawność gramatyczna i ortograficzna
Poprawność gramatyczna i ortograficzna. Załóżmy, że w dzisiejszych czasach, każde CV pisane jest na komputerze, w dokumencie tekstowym. Programy do edycji tekstowej są ogólnodostępne i posiadają takie funkcjonalności, które pozwalają na sprawdzanie przez komputer poprawności ortograficznej tekstu, który wprowadziliśmy do dokumentu, to mimo tego zdarzają się przypadki sporych błędów w CV ? co okazuje się kompletną klapą, bo sami pomyślcie, jak zareagowalibyście (jako pracodawcy) na CV z błędami ortograficznymi…? Przed wysłaniem CV, przeczytajmy go jeszcze, a najlepiej dajmy do przeczytania komuś, ponieważ świeże spojrzenie na tekst, może dostrzec błędy, których my (piszący) nie dostrzegliśmy wcześniej, mimo kilkukrotnego nawet, przeczytania tekstu.
Ciekawa szata graficzna
Nadaj swojemu CV ciekawą szatę graficzną (wybierz taką, która najbardziej będzie pasowała do stanowiska, które chcesz objąć w danej firmie), pamiętając jednak o tym, że motyw graficzny ma być tylko uzupełnieniem treści Twojej aplikacji, a nie głównym jej elementem. Niech szata graficzna nie ma zbyt krzykliwych kolorów (bo to działa na Twoją niekorzyść) i niech nie ma na CV więcej niż 3 kolory. Można zastosować pewien zabieg ? niech Twoje CV ma bardzo subtelne kolory ? takie same jak np. logo firmy do której składasz CV.
W dzisiejszych czasach, w XXI wieku, w dobie elektroniki, internetu największym powodzeniem cieszą się oczywiście te dokumenty aplikacyjne, które są wysyłane za pośrednictwem e-mail. Bardzo popularne są też ostatnio internetowe bazy danych kandydatów. Raz w takiej bazie umieścimy CV i już pracodawca sam, będzie mógł nas znaleźć. Dodatkowym przywilejem internetu, wysyłania CV drogą e-mail lub za pośrednictwem bazy danych kandydatów, możemy się spodziewać, że nasze dokumenty aplikacyjne trafią nie do jednego pracodawcy, a do kilku, bądź kilkunastu. Nie każda firma daje ogłoszenie na swoją stronę internetowa, do gazety, czy do urzędu pracy, że szuka pracownika na dane stanowisko. Coraz więcej firm korzysta właśnie z internetowej bazy danych kandydatów, spośród których wybierze tych, którzy będą najbardziej pasować na dane stanowisko i sami się do nich zgłoszą.
W takiej bazie danych znajdują się specjalne rubryki, do których tylko wpisujemy nasze dane, takie jak: wiek, wykształcenie, skończone kursy, dotychczasowe wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Wszystkie te dane tworzą jedną bazę danych, do których dostęp jest sprzedawany zainteresowanym firmom.
Taki program znacznie ułatwia pracodawcom znalezienie idealnego pracownika na dane stanowisko, bowiem wpisują wymagania a program sam wybiera im najbardziej odpowiednie oferty do ich wytycznych. Jeśli jednak jesteśmy nastawieni na to, że pracę chcemy znaleźć bardzo szybko, warto jest wysyłać CV drogą e-mail i wypełniać internetowe CV ? by zwiększyć swoje szansę zauważenia nas przez potencjalnych, przyszłych pracodawców.
W dzisiejszym bardzo trudnym rynku pracy wiele osób po prostu pomimo największych starań nie może ich znaleźć. Ogromny problem mają z tym w szczególności osoby starsze oraz takie, które nie mają żadnego doświadczenia w zawodach technicznych. Rynek pracy bowiem nie potrzebuje tego typu osób do wykonywania poszczególnych zadań. Warto jest przede wszystkim postarać się o to, aby móc w sposób odpowiedni zapewnić dla siebie dobre kwalifikacje z innych prac oraz umieć się przedstawić nowemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Ważną rzeczą dla nas będzie tutaj przede wszystkim odpowiednio przygotowane CV, które powinno zaciekawić pracodawcę i pomóc nam w znalezieniu dla siebie stanowiska. Jeżeli chodzi o stanowiska pracy umysłowej dobrze jest pokazać się ze strony innowacyjnej gdzie potrafimy być niepowtarzalni i twórczy. Można do naszego CV dodać naprawdę wiele ciekawych elementów, które pozwolą na to, aby pracodawca zaciekawił się przede wszystkim nim.
Jeżeli uzna on faktycznie, że jest ono dla niego ciekawe to dość szybko zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną gdzie będziemy mogli się naprawdę wykazać jeżeli chodzi o nasze działania. Dlatego też warto jest się naprawdę bardzo dobrze postarać o to, aby nasze CV mogło być wyjątkowe w stosie tych wszystkich kartek przynoszonych przez ludzi gdzie dominujący jest kolor czarny oraz biały. Warto jest wyjść przed szereg i pokazać się z naprawdę dobrej strony.