CV dla sprzedawcy

Napisanie CV, które wzbudzi zainteresowanie pracodawcy nie jest zadaniem łatwym. Jak napisać Curriculum Vitae, które wyróżni się z pośród dziesiątek pozostałych?

Przejrzyście i rzeczowo

Rekruter przegląda dziennie dziesiątki życiorysów. Nad każdym z nich spędza średnio kilkanaście sekund, dlatego tak ważne jest, aby twoje CV było skonstruowane maksymalnie przejrzyście. Życiorys bardzo rzadko jest czytany w całości. Pracodawca szuka w nim konkretnych informacji, dlatego im lepiej je podkreślisz, tym większe twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Zadbaj o wyróżnienie najważniejszych informacji podkreślając, pogrubiając lub pochylając tekst. Nie przesadzaj jednak z urozmaiceniami – CV musi wyglądać schludnie i rzeczowo.

Dane osobowe i zdjęcie

W tej części życiorysu podaj: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon kontaktowy i adres e-mail. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego adresu pocztowego (np. jan.kowalski@gmail.com albo w.nowak@wp.pl), załóż go. Mail w stylu gruby123@buziaczek.pl nie wygląda korzystnie. Pierwszym, na co zwróci uwagę rekruter, będzie jednak zdjęcie. Zrezygnuj z wakacyjnej fotki w bikini czy z piwem w ręku. Najlepiej sprawdzi się klasyczne zdjęcie legitymacyjne.

Wykształcenie

Ukończone szkoły należy wypisać chronologicznie, zaczynając od ostatniej. Podaj nazwy szkół, uczelni, kierunek studiów, tryb i specjalizację oraz daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów edukacji. Jeśli nie posiadasz znacznego doświadczenia zawodowego, które zazwyczaj zapełnia większą część życiorysu, dopuszcza się podanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących wykształcenia, jak np. tytuł pracy dyplomowej czy działalność w klubach i instytucjach studenckich.

Doświadczenie zawodowe

Stanowiska pracy również należy wymienić zaczynając od najnowszego. Tutaj także podaj daty rozpoczęcia i zakończenia kolejnych etapów kariery. Każde stanowisko opisz w kilku podpunktach. Zwróć uwagę, które cechy danego stanowiska mogą zainteresować twojego przyszłego pracodawcę. W przypadku sprzedawcy będą to umiejętności takie, jak np. sprzedaż produktów, utrzymanie ekspozycji w sklepie czy obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych. Warto również przy każdym stanowisku poświęcić linijkę lub dwie na opisanie osiągnięć, jak np. realizacja planów sprzedażowych na poziomie 150%. Staże, praktyki i wolontariat, to również doświadczenie zawodowe, zwłaszcza jeśli jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Umiejętności

Znajomość języków obcych możesz umieścić w rubryce umiejętności, lub jeśli znasz kilka języków obcych, możesz stworzyć osobną rubrykę. Stopień znajomości najlepiej podać zgodnie z klasyfikacją poziomu biegłości językowej (od A1 do C2). Jeśli posiadasz certyfikaty potwierdzające poziom znajomości języka, napisz o tym. Inne umiejętności i kwalifikacje, jakie powinieneś ująć w tej rubryce, to: prawo jazdy, umiejętność obsługi programów komputerowych (w przypadku sprzedawcy mile widziana będzie znajomość programów sprzedażowych czy arkusza kalkulacyjnego Excel) i inne umiejętności, które są związane z aplikowanym stanowiskiem.

Kursy i szkolenia

Warto pochwalić się odbytymi kursami i szkolenia, zwłaszcza, jeśli mają związek z pracą, o którą się staramy. Podaj temat, czas trwania szkolenia i kto prowadził dany kurs.

Zainteresowania

Tutaj również najlepiej umieścić informacje, które wiążą się z aplikowanym stanowiskiem. Jeśli starasz się o pracę przy sprzedaży samochodów, powinna interesować Cię motoryzacja, jeśli natomiast chcesz pracować jako sprzedawca w markecie budowlanym, dobrze, jeśli interesujesz się budownictwem lub architekturą wnętrz. Jeśli nie posiadasz zainteresowań związanych z pracą, nie szkodzi, napisz o tych, które masz. Być może pracodawca tak jak ty jeździ na nartach, lub uwielbia filmy dokumentalne. Unikaj ogólników – nie pisz, że lubisz sport, tylko np. kolarstwo. Jeśli interesujesz się muzyką, napisz jaką.

Podsumowanie

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w życiorysie podsumowania, czyli CV „w pigułce”. Podaj tu swoje cele zawodowe i esencję dotychczasowych osiągnięć.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W stopce koniecznie umieść zgodę na przetwarzanie danych osobowych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (Ustawa z dnia 29.08.97r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity z dnia 26 czerwca 2014 r. Dz. U. z 2014r. poz. 1182 ze zmianami)”.

Porady końcowe

W CV pisz tylko prawdę. Rekruter może szybko zweryfikować twoje umiejętności i wykryć fałsz. Umieszczaj w życiorysie tylko ważne i konkretne informacje i postaraj się dopasować je do charakteru stanowiska, na które aplikujesz. Powodzenia!

Przewiń do góry