Curriculum Vitae

Witam serdecznie na moim blogu internetowym na którym będę zamieszczał porady jak poprawnie napisać CV czyli Curriculum Vitae. Zapraszam do częstych odwiedzin, jak każdy wie, CV to podstawowy dokument wymagany przy ubieganiu się o każdego rodzaju pracę, także musisz wiedzieć jak go poprawnie napisać.
Na początek przybliżę wam czy jest CV

Czym jest Curriculum Vitae, a także CV wzór?

Curriculum Vitae, czyli CV to obecnie obowiązkowy dokument, wymagany do ubiegania się o w momencie szukania pracy. Jest to krótka forma dokumentu przedstawiającą profil zawodowy aplikanta do przyszłej pracy. Podanie o pracę wymagane jest zarówno przy rekrutacji, która odbywa się drogą elektroniczną(możliwe jest również dostarczenie w formie papierowej), jak i przy rozmowie kwalifikacyjnej. W necie jak również na naszej stronie internetowej znaleźć można CV wzór czyli nic innego jak przykładowe CV oraz informacje o tym jak poprawnie napisać takie CV. Warto pamiętać, że to podstawowa wizytówka osoby ubiegającej się o etat i doskonała szansa na przedstawienie się z najlepszej strony potencjalnemu przyszłemu pracodawcy. Dlatego też, warto wiedzieć, w jaki sposób przygotowuje się taki dokument i na co zwrócić uwagę, by wywrzeć pozytywne wrażenie na osobie rekrutującej. Dobrze sporządzone CV wzór będzie przepustką do kolejnych etapów rekrutacji.

Nie wypisuj wszystkich kursów, jaki ukończyłeś. Dopasuje te, które najbardziej pasują do danego stanowiska. Gdy aplikujesz na stanowisko listonoszki, nikogo nie będzie obchodził twój kurs krawcowej itp. Nie przeładuj zatem niepotrzebnie dokumentu, by nie zanudzić czytającego.

Swoje umiejętności opisuj precyzyjnie. Podobnie, jak w przypadku kursów, dopasuj je do tych które są wymagane w ogłoszeniu. Jeżeli w ogłoszeniu wymagają zaawansowanej znajomości programu Excel, to napisanie w CV znajomość MS Office nie jest wystarczającą informacją.

Wypisz jaki rodzaje szkoleń masz za sobą, warto dodać czas ich trwania, jakie dzięki nim nabyłaś/eś uprawnienia, jakie i kiedy zdobyłaś certfikaty.

Jeśli angażowałeś się w wolontariat koniecznie to uwzględnij. Zastanów się, czego dowiedziałeś się podczas pracy społecznej.

Dopisz, jeśli dodatkowo posiadasz prawo jazdy i jaką kategorię. Może być to bardzo istotne.

Dane osobowe

W CV zawsze muszą się znaleźć dane osobowe, a także te dane, które dotyczą naszego dotychczasowego wykształcenia (jeśli jesteśmy w trakcie studiów, czy kursów, również możemy o tym napisać), doświadczenie zawodowe to również bardzo ważna informacja ? najczęściej to właśnie według tej informacji pracodawca dobiera sobie nowych pracowników do swojej firmy. Trzeba również wspomnieć w jakim stopniu, jakimi językami obcymi władamy. Tak więc dane osobowe, wykształcenie, znajomość języków i dotychczasowe doświadczenie zawodowe ? to właśnie te informacje są tymi ?podstawowymi? dla każdego z pracodawców.

Dane osobowe to oczywiście nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia a także (bardzo ważny, a często pomijany) numer telefonu komórkowego ? zależnie od stanowiska o które się ubiegamy, możemy również podać adres email ? do łatwego komunikowania się z potencjalnym pracodawcą.

Na naszym rynku pracy jest tak ogromna ilość bezrobotnych, że nawet jeżeli pojawi się średniej jakości praca do wykonania do rzuca się na nią naprawdę ogromna ilość osób. Trudno jest więc naprawdę dobrze przeprowadzić w krótkim czasie całość procesu rekrutacyjnego gdzie trzeba naprawdę dużo się naczytać i wyciągnąć z tego wnioski, aby móc w sposób odpowiedni wybrać godnego kandydata. W dość dużym stopniu można jednak całość owego procesu uprościć dając kandydatom do przygotowania na start samo CV gdzie będą musieli podać oni bardzo krótką charakterystykę swojej osoby, a także umiejętności właściwego przygotowania dla owego dokumentu. Pomimo tego zostaje zwykle i tak cały stos dokumentów, z których każdy wygląda podobnie. Warto więc będąc osobą poszukującą pracy postarać się o naprawdę bardzo dobre dobranie dla siebie elementów ozdobnych, aby nasze Curriculum Vitae mogło być wyjątkowe w stosie papieru kilkudziesięciu osób. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieli o wiele większe szanse na to, że nasze CV zostanie szybciej zauważone przez osoby prowadzące rekrutację, a co za tym idzie również dużo łatwiej będzie nam dostać daną pracę dla siebie. Warto jest się przyłożyć do pisania tego typu dokumentów, które mogą zaważyć nad tym czy ktoś będzie chciał nas przyjąć do pracy czy też nie.

Wzory podań o pracę

Jeżeli chodzi o obecne czas to coraz większe ilość osób ma naprawdę duże problemy, aby znaleźć dla siebie odpowiednią prace. Jest to zjawisko, które coraz bardziej zaczyna nabierać na silę gdyż w coraz większej ilości przypadków firmy po prostu tracą na sprzedaży i siłą rzeczy zostają zamknięte lub też masowo zwalniają swoich pracowników. Warto więc się naprawdę postarać o to, aby móc dla siebie znaleźć taką pracę, która będzie mogła nam dać pewność dnia następnego oraz bezpieczeństwo finansowe. Nie starajmy się jednak próbować swojego szczęścia natomiast postarajmy się w sposób naprawdę dobry przygotować do tego trudnego zadania. W zdobyciu nowego miejsca pracy pomoże nam przede wszystkim odpowiednio przygotowane podanie o prace, które musi zawierać odpowiednie rzeczy, aby mogło zostać potraktowane poważnie. Większość przykładów oraz porad odnośnie właściwego dobrania elementów do naszego podania o pracę możemy znaleźć za pośrednictwem Internetu. Z pewnością powinny się tutaj znaleźć argumentacje co do tego, dlaczego to właśnie my jesteśmy osobami odpowiednimi do objęcia danego stanowiska. Nie zapominajmy jednak o tym, że przesadzanie czy też wyolbrzymianie poszczególnych elementów może nam tylko i wyłącznie zaszkodzić. Dlatego też warto jest się dobrze przygotować do tego, aby móc w sposób rzeczowy napisać owe podanie o pracę.

CV dla zagranicznej firmy

Każdy z nas zdaje sobie bardzo dobrze w dzisiejszych czasach, że naprawdę bardzo trudno jest dla siebie znaleźć pracę w dzisiejszych warunkach naszego kraju, które są wręcz opłakane. W wielu firmach panują masowe zwolnienia na naprawdę bardzo wysoką skalę i trzeba uważać będąc naprawdę wieloletnim pracownikiem na to, aby również nie trafić na listę zwolnień. Nie mając dla siebie nic do stracenia niektórzy wyjeżdżają za granicę do krajów takich jak Anglia, aby to właśnie tam móc dla siebie znaleźć miejsce do nowego życia. Dzięki bardzo dobrym zarobkom za podstawowe prace można tam zarówno znaleźć dla siebie miejsce do mieszkania jak i bez większych problemów kupować dla siebie jedzenie na cały miesiąc. Aby jednak móc się dostać do tamtejszych firm trzeba umieć w naprawdę dobry sposób przygotować CV w angielskim języku oraz umieć o nim opowiedzieć co nieco w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej co już zadaniem takim prostym nie jest. Warto jest po prosić o pomoc po przygotowaniu odpowiedniego CV w języku polskim, aby móc przetłumaczyć jego całość na język Angielski. Dzięki temu będziemy mogli ucząc się poszczególnych wyrażeń bez większych problemów opowiedzieć o wszystkich rzeczach, które się w nim znajdują. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie jeżeli poważnie podchodzimy do szukania pracy przez siebie.

Przewiń do góry